: | |
E-mail: | |
: | |
Надіслати
|
Плануєте завести дитину, цей розділ саме для вас. Дізнайтеся багато корисної інформації про те як стати мамою.
Якщо хочете знати все про контрацепцію, то цей розділ допоможе уникнути небажаної вагітності.
<< Повернутися до списку статей
Дата: 16:07 - 16.03.2015 року
Базальна температура - метод визначення овуляції в домашніх умовахПоняття овуляції та необхідність визначення овуляції Овуляція – це процес виходу дозрівшої, готової до запліднення яйцеклітини з яєчника до фаллопієвих труб. Зачаття може відбутися тільки в період від трьох діб до овуляції (саме, стільки в більшості випадків, сперматозоїди зберігають активність після виверження сім’я) до двох діб після овуляції, так як незапліднена яйцеклітина гине протягом 48 годин. Тому для багатьох жінок, які планують вагітність, так і для тих, які використовують фізіологічні методи контрацепції, дуже важливо знати точний день овуляції. Крім того, овуляція якби поділяє менструальний цикл на дві фази – дозрівання яйцеклітини та підготовка матки до імплантації зародка. Визначення термінів овуляції та сполучених з нею змін гормонального фону може бути достатньо важливим при лікуванні безпліддя.
Що таке базальна температура та як визначити овуляцію з її допомогою? Базальна температура – це внутрішня температура тіла. Найчастіше її вимірюють в прямій кишці (ректально). Ректальна температура дещо вища за температуру зовнішніх покривів і точніше виражає зміни в фізіологічному стані організму, ніж температура в пахвовій западині. Зокрема, ректальну температуру використовують для визначення овуляції. Під час першої фази менструального циклу, до дозрівання яйцеклітини, ректальна температура достатньо низька. Напередодні овуляції вона падає до мінімуму, а після овуляції, коли фолікул перетворюється на жовте тіло – залозу, яка продукує гормон прогестерон – температура почиає підійматися. Різниця між низькотемпературною (гипотермичною) і високотемпературною (гипертермичною) фазами менструального циклу зазвичай становить 0,5 - 0,8оС (конкретні показники температури можуть коливатися залежно від особливостей організму конкретної жінки). Якщо температуру щодня наносити на графік, по піку падіння температури можна визначити день овуляції, і розрахувати фертильну («дітородну») і стерильну («безплідну») фази менструального циклу.
Як вимірювати базальну температуру для визначення овуляції? Вимірювати ректальну температуру необхідно протягом всього менструального циклу. Процедуру проводять вранці, відразу після пробудження, не встаючи з ліжка і не роблячи різких рухів. При цьому дуже важливо вимірювати температуру в суворо визначений час: в іншому випадку результати графіка не будуть репрезентативними.
Наскільки точним є визначення овуляції по базальній температурі? Теоретично графіки базальної температури доволі точно відображають фізіологічні процеси в репродуктивній системі і дозволяють достовірно визначити овуляцію. Однак, крім необхідності вимірювати температуру безпосередньо після пробудження в один і той же час, на репрезентативність графіків впливають такі фактори, як простудні захворювання, запальні процеси внутрішніх органів, прийом алкоголю, недостатній час для сну, нервове перенапруження і стрес, втома, фізичні навантаження. Слід врахувати і те, що графік базальної температури показує безпосередньо момент овуляції. Як вже говорилося, сперматозоїди зберігають активність до трьох діб, що робить подібний метод вкрай незручним для визначення днів, в які слід утримуватися від коїтусу при використанні методу біологічної контрацепції. Крім того, визначення овуляції по базальної температурі в цілях контрацепції можливе лише у випадку, якщо репрезентативні графіки базальної температури ведуться не менше півроку поспіль і у жінки стабільний цикл. Тому в наші дні, коли переважна більшість жінок веде активний спосіб життя, застосування графіків базальної температури для визначення овуляції досить обмежене.
Чи існують альтернативні методи визначення овуляції? На щастя, існує багато альтернативних способів визначення овуляції. Найбільш достовірний з них - визначення овуляції по зміні концентрації в сечі так званого лютеїнізуючого гормону протягом менструального циклу. Цей гормон виробляється в гіпофізі та ініціює останні стадії дозрівання яйцеклітини і виходу її з фолікула в фаллопієві труби. Сплеск лютеїнізуючого гормону в крові (і відповідно в сечі) відбувається за 24-48 годин до овуляції. Тобто, підвищення рівня лютеїнізуючого гормону відповідає початку фертильного періоду в менструальному циклі. Визначити зміну рівня лютеїнізуючого гормону найпростіше за допомогою спеціальних тестів, чутливість яких налаштована так, що вони не реагують на рівні гормону, які спостерігаються протягом усіх фаз циклу і дають позитивний результат лише при сплеску рівня гормону перед овуляцією. Подібні тести призначені для домашнього використання і дають можливість кожній жінці достовірно і завчасно дізнатися про наступаючу овуляцію всього за кілька хвилин. Для цього достатньо занурити смужку тесту в ємність з сечею або підставити її під струмінь. Достовірність подібних тестів на визначення овуляції підтверджена багаторічними клінічними дослідженнями і становить 99%. Одними з кращих тестів для визначення овуляції вважаються SOLO від компанії Pharmasco. У кожній упаковці SOLO знаходиться п'ять струменевих тестів і докладна інструкція зі спеціальною таблицею, за якою розраховується день циклу, коли слід почати щоденне тестування для визначення овуляції. Зазвичай однієї упаковки SOLO для більшості жінок достатньо для визначення овуляції. Існує економ-формат таких тестів - SOLO mini. Це набір з п'яти тест-смужок і безкоштовного тесту на вагітність. Також існує другий варіант економ-формату SOLO mini - 3 тест-смужки - мінімальна кількість для визначення овуляції в одному циклі.
Коментарі:
Залишити коментар:
|
Пошук:
Особистий кабінет:
|