Ви плануєте вагітність

Плануєте завести дитину, цей розділ саме для вас. Дізнайтеся багато корисної інформації про те як стати мамою.

Детальніше >>
Ви не плануєте вагітність

Якщо хочете знати все про контрацепцію, то цей розділ допоможе уникнути небажаної вагітності.

Детальніше >>
<< Повернутися до списку статей

Визначення овуляції за календарем

Визначення овуляції за календарем

Для чого необхідне визначення овуляції

 Овуляція - це процес виходу з яєчника в фаллопієві труби дозрілої і готової до запліднення яйцеклітини. Йому передує складний процес, докладний опис якого навряд чи буде цікавим неспеціалісту.

 Але, говорячи про визначення овуляції, не можна не сказати, що серед гормонів, які регулюють розвиток яйцеклітини, значну роль відіграє лютеїнізуючий гормон (ЛГ). Під його дією відбувається мейоз - поділ парних хромосом, необхідне для того, щоб плід в подальшому отримав рівні частини генетичної інформації від матері і від батька. Після цього дозріла яйцеклітина прориває стінку своєї «колиски» (фолікула або, як його ще називають, Граафова бульбашка) і починає опускатися в матку по фаллопієвій трубі. Фолікул при цьому перетворюється в так зване жовте тіло - тимчасову залозу, яка готує стінку матки до можливої імплантації зародка.

 Так от, між «сплеском» лютеїнізуючого гормону і безпосередньо овуляцією проходить близько 24-48 годин. Якщо яйцеклітина не була запліднена, вона гине протягом доби - двох. Найбільш сприятливі дні для зачаття - це день до овуляції і власне овуляція.

 Відповідно, визначивши момент овуляції (а ще краще, момент викиду лютеїнізуючого гормону, який, по суті, і означає настання періоду фертильності), можна уникнути небажаної вагітності, відмовившись від незахищеного сексу. Або, навпаки, збільшити частоту статевих актів при бажанні завагітніти.

 

Як визначають момент овуляції за календарем

В ідеалі, при 28 денному менструальному циклі, овуляція відбувається на 13-15 день. Проте існує безліч факторів, здатних вплинути на час овуляції. Так, у багатьох жінок тривалість менструального циклу може значно варіювати, або він може бути взагалі нерегулярним. Терміни овуляції також можуть змінюватися після пологів або переривання вагітності, сильному стресі, хворобах ендокринної системи.

Загалом, календарний метод визначення овуляції полягає в обчисленні середини менструального циклу. Потім до цієї дати «в обидві сторони» додають по кілька днів (в цей час овуляція найбільш імовірна) і отримують періоди  відносно сприятливі (або несприятливі) для настання вагітності.

Так, щоб визначити момент овуляції за календарем, потрібно відзначити тривалість менструального циклу за 8-12 місяців. Потім з тривалості найкоротшого циклу відняти 18. Отримане число і буде передбачуваним днем настання фертильності після початку менструації.

Від тривалості найдовшого циклу віднімають 11. Отримане число буде днем закінчення фертильності після початку останньої менструації.

 

В чому переваги та недоліки визначення овуляції за календарем?

По суті, цей метод визначення овуляції дозволяє обчислювати не саме момент овуляції, а лише статистичну ймовірність настання овуляції в конкретний день циклу та й то з великою похибкою. Практика показує, що з 100 пар, які для запобігання небажаної вагітності використовували лише календарний метод визначення овуляції, протягом року вагітність наступала в 10-15% випадків.

Надійність методу визначення овуляції за календарем тим менша, чим більше різниця між найдовшим і найкоротшим менструальним циклом. Для жінок з нерегулярним циклом цей метод взагалі неприйнятний. Тому гінекологи рекомендують використовувати цей метод визначення овуляції лише в тому випадку, коли використання інших методів і засобів контрацепції неможливо (наприклад - з релігійних переконань).


 Які існують альтернативи визначення овуляції за календарем?

 Сьогодні, крім календарного, існує досить багато інших методів визначення моменту овуляції. Найчастіше використовуються такі методи визначення овуляції, як вимірювання ректальної температури, цервікальний метод (станом виділень), трансвагінальна ехографія (УЗД). І, звичайно, лабораторні методи виявлення рівня лютеїнізуючого гормону (як уже говорилося, його сплеск відбувається за кілька днів до овуляції і фактично означає початок періоду фертильності) у крові або сечі.

 Кожен з цих методів має як свої переваги, так і недоліки. Наприклад, використовувати методи визначення овуляції по ректальній температурі і консистенції виділень можна в домашніх умовах. Але ці методи не набагато точніші, ніж визначення овуляції за календарем.

 Трансвагінальна ехографія та лабораторні методи дозволяють практично з 100% точністю визначити час овуляції за кілька днів, але подібні дослідження можна провести тільки в медичній установі.

 Втім, останнім часом з'явився ще один метод визначення овуляції, який поєднує в собі точність лабораторних методів визначення рівня лютеїнізуючого гормону і при цьому навіть простіше, ніж календарний метод визначення овуляції. Це - тести для визначення овуляції, які представляють собою модифікацію лабораторних методів виявлення лютеїнізуючого гормону для домашнього використання.

 

Тест для визначення овуляції в домашніх умовах

 Оскільки лютеїнізуючий гормон дуже швидко починає виводитися з організму з сечею, суть застосування методу зводиться до того, що смужка тесту, на яку нанесені антитіла, які взаємодіють з лютеїнізуючим гормоном і при цьому викликають фарбування, занурюється в ємність з сечею або безпосередньо під її струмінь.

Чутливість тест-систем для визначення овуляції «налаштована» так, щоб слідові кількості гормону, які присутні в крові протягом усього менструального циклу, тест ігнорував, а при «гормональному сплеску» показував позитивний результат.

Одними з найкращих тест-систем для визначення овуляції на українському ринку по праву вважаються SOLO і SOLO mini від компанії Pharmasco. Дослідження показали, що вони дозволяють точно визначити час овуляції в 99% випадків.

У кожній упаковці SOLO і SOLO mini міститься п'ять тестів - оптимальна кількість для разового визначення овуляції. Тести SOLO - це зручні струменеві тести. Для проведення тестування досить піднести тест під струмінь сечі. Тести SOLO mini являють собою економ-формат тестів: 5 тест-смужок (необхідний збір сечі) і безкоштовний тест на вагітність, який дозволить оцінити довгоочікуваний результат, а також другий варіант тест-смужок SOLO mini в кількості 3 штуки в упаковці.

 


Коментарі:
Залишити коментар:
:
E-mail:
:
Надіслати