Зачаття - делікатна і досить складна процедура, її успіх залежить від обох партнерів.
Щоб зачаття відбулося, повинні пройти кілька подій, а саме:
• Повинна дозріти й вийти з яєчника яйцеклітина (тобто, повинна відбутися овуляція).
• Організм чоловіка повинен забезпечити вироблення здорової і фертильної сперми
• Сперматозоїди повинні мати можливість зустрітися з яйцеклітиною. Для цього партнери повинні вміти правильно вибрати фертильний день для контакту, знати способи підвищення шансів на зачаття, цервікальна слиз повинна забезпечувати нормальний рух сперматозоїдів, маткові труби повинні бути прохідні.
• Сперматозоїди повинні мати здатність запліднити яйцеклітину.
• Запліднена яйцеклітина повинна мати можливість прикріпитися до внутрішньої слизової оболонки матки (ендометрія).
Перераховані вище моменти є ключовими, але не єдиними. Не можна скидати з рахунків і інші фактори, в тому числі фактори психологічного характеру.
Реальна можливість завагітніти є тільки протягом 1-2 діб за менструальний цикл: така тривалість життя дозрілої яйцеклітини. Решту часу протягом менструального циклу нефертільное. У зв'язку з цим, ключовим моментом вдалого зачаття є визначення овуляції.
Слід пам'ятати, що навіть у самої здорової жінки трапляються ановуляторні цикли, іншими словами - цикли, коли яйцеклітина не дозріває. Іноді це відбувається кілька разів на рік. З збільшення віку жінки кількість ановуляторних циклів зростає. Час виходу дозрілої яйцеклітини може бути різним у різні менструальні цикли, тому при спробах завагітніти стежити за часом овуляції бажано кожен менструальний цикл.
Шанси настання вагітності зростають, якщо сексуальні контакти відбуваються не щодня, а з інтервалом в 1-2 дні. При щоденних або ще більш частих контактах в спермі не встигає накопичитися достатню для запліднення кількість сперматозоїдів. При рідкісних сексуальних контактах рухливість сперматозоїдів в еякуляті знижується, що зменшує шанси настання вагітності. Сперматозоїди залишаються життєздатними і зберігають рухливість в статевих органах жінки в середньому протягом 48 годин після сім'явипорскування.
Спринцювання і лубриканти можуть негативно впливати на рухливість сперматозоїдів, а отже можуть зменшувати ймовірність запліднення.
Якщо менструальний цикл регулярний, контрацептивні засоби не використовуються, овуляція і сексуальні контакти в дні овуляції відбуваються, але вагітність не наступила протягом 12 місяців - парі прийшов час звернутися за медичною допомогою. Жінкам старшого віку (35 років і більше) розумно не затягувати час і в подібній ситуації звернутися до лікаря вже через 6 місяців.
Медичне обстеження з приводу безпліддя обов'язково проходять обидва партнера. Для жінки початкове стандартне обстеження з приводу безпліддя включає контроль менструального циклу і овуляції, визначення вміст гормонів у крові, ультразвукове дослідження органів малого тазу, визначення прохідності маткових труб. Для чоловіка - аналіз сперми.
Зі збільшенням віку подружжя шанси самостійно завагітніти, виносити і народити малюка поступово зменшуються, зменшується і ефективність лікування безпліддя. Крім того, слабшає функція природного відбору, що збільшує ризик народження малюка з яких-небудь вродженим пороком розвитку або генетичною аномалією. У 35 років шанси жінки самостійно завагітніти в 2 рази нижче, ніж у 20 років. Зменшення кількості овуляторних циклів відбувається у всіх, навіть у самих здорових, представниць прекрасної статі. Фертильність чоловіків повільно, але вірно, починає знижуватися приблизно з 40 років.
Тому дуже важливо вчасно визначити можливість самостійного настання вагітності у фертильні дні, а при необхідності - звернутися за допомогою в репродуктивні центри.