Ви плануєте вагітність

Плануєте завести дитину, цей розділ саме для вас. Дізнайтеся багато корисної інформації про те як стати мамою.

Детальніше >>
Ви не плануєте вагітність

Якщо хочете знати все про контрацепцію, то цей розділ допоможе уникнути небажаної вагітності.

Детальніше >>
<< Повернутися до списку статей

Визначення овуляції для контрацепції

Визначення овуляції для контрацепції

Як визначити овуляцію: овуляція та контрацепція

 У яєчниках на початку менструального циклу починається формування так званого домінантного фолікула, в якому і відбувається дозрівання яйцеклітини. За 1-2 дні перед виходом яйцеклітини з фолікула відбувається великий викид лютеїнізуючого гормону (цей гормон має ключове значення для овуляції) в кров. Під впливом цього гормону фолікул з яйцеклітиною різко збільшується в розмірі, проривається, яйцеклітина виходить в маткову трубу і «чекає» запліднення. Це і є овуляція, яка у жінки дітородного віку відбувається приблизно в середині кожного місячного циклу.

 Оскільки термін життя сперматозоїдів складає до 5 днів, а яйцеклітина гине через добу - дві після овуляції, фертильними (дітородними) днями вважаються безпосередньо день овуляції, п'ять днів перед нею і два дні після овуляції.

 У ці дні жінці, якщо вона не планує вагітність, слід подбати про контрацепцію.

 

Як визначити овуляцію для контрацепції по календарю

 Найпростіший спосіб визначити момент овуляції - за календарем менструального циклу, за умови, що ви його регулярно вели його як мінімум вісім місяців. Суть цього методу полягає в тому, що в ідеалі овуляція настає рівно в середині 28-денного менструального циклу. Тому, щоб визначити овуляцію за календарем, потрібно відзначити тривалість самого короткого і найдовшого менструального циклу.

 Потім від тривалості найкоротшого циклу віднімають 18 - отримане число буде першим днем можливого початку фертильності, починаючи з першого дня місячних. Від тривалості найдовшого циклу віднімають 11. Це число і буде днем закінчення періоду фертильності.

 На жаль, метод визначення овуляції за календарем вкрай неточний. Зі 100 пар, які практикують виключно контрацепцію шляхом визначення овуляції за календарем, у 10-15 пар щорічно настає небажана вагітність.

 Крім того, календарний метод контрацепції обчислює передбачуваний період овуляції з великим «запасом». Тому утримуватися від сексу в цьому випадку необхідно набагато довше, ніж якщо жінка може точно визначити день овуляції.

 

Як визначити овуляцію для контрацепції по базальній температурі

 Ще один метод визначення овуляції, доступний в домашніх умовах, це щоденне вимірювання базальної температури в прямій кишці під час пробудження.

 Визначення овуляції по базальній температурі - досить точний метод. Єдина проблема в тому, що температура різко змінюється безпосередньо при овуляції і якщо до цього моменту в фаллопієвих трубах будуть знаходитися сперматозоїди, ризик зачаття досить великий. Тому використовувати даний метод визначення овуляції для контрацепції доволі проблематично.

 Крім того, цей метод визначення овуляції дуже незручний - потрібно щодня прокидатися в один і той же час, не встаючи з ліжка, вимірювати температуру в прямій кишці і наносити результат на графік. У наші дні дуже мало жінок можуть дозволити собі подібне у вільний час.

 

Як визначити овуляцію для контрацепції по цервікальному слизу

 Цервікальним слизом називають виділення шийки матки. У дні, коли жінка не готова до зачаття, цервікальний слиз має щільну консистенцію і його завдання - не допустити проникнення «непотрібних» сперматозоїдів в фаллопієві труби. У дні фертильності слиз, навпаки, стає по консистенції схожим на курячий білок. Це ідеальне середовище для сперматозоїдів!

 Суть даного методу визначення овуляції полягає у щоденному обстеженні стану стінок піхви. У фертильний період вони перестають бути сухими, і на них з'являється клейка слиз. Зрозуміло, що подібний метод визначення овуляції вкрай ненадійний і може використовуватися хіба що для збільшення точності визначення дня овуляції за календарем або базальної температурі.

 

Як визначити овуляцію для контрацепції за допомогою УЗД

 Мабуть, одним з найбільш достовірних методів визначення терміну овуляції є УЗД (ультразвукове дослідження або ультразвукова діагностика) за допомогою вагінального датчика. Обстеження дає повну картину про дозрівання фолікулів в яєчниках, виділення домінантного фолікула, його розвитку та розриву з виходом яйцеклітини.

 Однак, подібне обстеження жінці потрібно починати вже через два дні після закінчення менструації і робити повторні УЗД кожні два дні.

Тобто, необхідно регулярно відвідувати гінеколога протягом декількох тижнів. Якщо визначення днів овуляції потрібно лише для контрацепції, це практично нереально. Метод визначення овуляції за допомогою УЗД більш підходить для жінок, які планують вагітність.

 

Як визначити овуляцію для контрацепції за допогою спеціальних тестів

 Напевно, в наші дні найбільш надійним і зручним методом для визначення овуляції як з метою контрацепції, так і при плануванні вагітності, є спеціальні тести на овуляцію. Дія їх побудована на визначенні лютеїнізуючого гормону в сечі, сплеск якого, як уже говорилося, відбувається за один-два дні до овуляції.

 Виявлення сплеску лютеїнізуючого гормону (так зване динамічне визначення) в спеціалізованих медичних установах використовують для визначення овуляції досить давно. І цей метод довів свою найвищу надійність. Так, динамічне визначення лютеїнізуючого гормону дозволяє передбачити час овуляції в 99% випадків!

 У наші дні, завдяки появі тестів на лютеїнізуючий гормон, призначених для домашнього застосування, цей надійний метод визначення овуляції став доступний для будь-якої жінки.

 Одними з найкращих у світі вважаються тести для визначення овуляції SOLO (струменевий формат) і SOLO mini (тест-смужки), які представляє компанія ФАРМАСКО.

 У кожній упаковці знаходиться п'ять тест-смужок. Зазвичай однієї упаковки тестів достатньо більшості жінок для визначення дня овуляції. День початку тестування визначається за спеціальною таблицею, яка міститься в інструкції, залежно від тривалості менструального циклу.

Також є другий варіант - тест-смужки SOLO mini в кількості 3 штуки в упаковці. Що є мінімальною кількістю для визначення овуляції в одному циклі.

 Проводити тестування за допомогою тестів SOLO і SOLO mini можна з 10.00 ранку до 20.00 вечора, головне щоб тест проводився в один і той же час кожен день.

 

Коментарі:
Залишити коментар:
:
E-mail:
:
Надіслати