Ви плануєте вагітність

Плануєте завести дитину, цей розділ саме для вас. Дізнайтеся багато корисної інформації про те як стати мамою.

Детальніше >>
Ви не плануєте вагітність

Якщо хочете знати все про контрацепцію, то цей розділ допоможе уникнути небажаної вагітності.

Детальніше >>
<< Повернутися до списку статей

Всьому свій час, або Цінуємо кожен тиждень

Всьому свій час, або Цінуємо кожен тиждень
 
     У нормі жінка виношує дитину протягом 40 тижнів, які відраховуються від першого дня останньої менструації. Якщо ж родова діяльність починається на терміні вагітності 28-37 тижнів, то мова йде про передчасні пологи. Що гріха таїти, стан це досить небезпечний. Передчасні пологи обумовлюють до 80% дитячої смертності, не пов'язаної з вродженими аномаліями розвитку плода. Тому вкрай важливо розпізнати загрозу передчасних пологів на якомога ранній стадії і вжити всіх можливих заходів. Тим більше, що якщо шийка матки розкрилася менш ніж на 2 см, процес часто вдається зупинити.
Для цього майбутній матусі призначають препарати, що пригнічують скорочувальну активність матки, так звану токолітичну терапію. Тільки застосовують цей метод лікування лише в разі крайньої необхідності, оскільки токолитики негативно впливають на серцево-судинну систему матері і малюка. Зокрема токолітичні засоби не призначаються, якщо термін вагітності більше 34 тижнів, оскільки немовлята на такому терміні народжуються цілком життєздатними, а ризик ускладнень токолітичної терапії значно перевершує користь від її застосування. Не призначають препарати, що розслаблюють гладку мускулатуру матки і «про всяк випадок», для профілактики передчасних пологів. Ось тільки не так-то просто вирішити в конкретному випадку, «всякий» він чи вже критичний: передчасні перейми трапляються у половини вагітних, але тільки у 20% розвиваються передчасні пологи. Тому точна і максимально рання діагностика передчасних пологів просто необхідна!

     Ворота інфекції
     Одне з серйозних ускладнень перебігу вагітності, що приводить до передчасних пологів, - це передчасний розрив навколоплідних оболонок. Оболонки плоду складаються з двох листків - ніжного, еластичного внутрішнього амніону і міцного зовнішнього хоріона. Цілісність цих оболонок гарантують маляті комфортне середовище для розвитку, оберігаючи стерильність навколоплідних вод. Однак якщо в піхву потрапила інфекція (пам'ятаєте, як важливо строго дотримуватися правил гігієни в період очікування малюка?), може розпочатися місцевий запальний процес, активуються ферменти, зокрема, металлопротеінази, які руйнують сполучнотканинний каркас хоріона. Крім того, каскади біохімічних реакцій, спровоковані запаленням, викликають викид простагландинів, що стимулюють скорочення матки. Стоншений плодовий міхур може пошкодити навіть незначний спазм мускулатури матки. Найбільш небезпечні ситуації, коли відбувається мікроразрив навколоплідних оболонок та води потихеньку сочатся, змішуючись з вагінальним секретом. А лікар при акушерському обстеженні може не помітити порушення цілісності плодового міхура, особливо якщо дефект розташований високо на матці. При цьому виникають вхідні ворота для інфекції. Якщо навколоплідні води підтікають протягом більше 32 годин і не призначається лікування, внутрішньоутробна інфекція у плода розвивається в 100% випадків. Тому потрібна точна діагностика мікророзривів плодових оболонок.

     За навколоплідні води можна взяти підвищену під час вагітності вагінальну секрецію, потовиділення в області промежини або характерне для останніх тижнів вагітності незначне нетримання сечі. Однак піклуючись про благополуччя малюка, помітивши зміну характеру вагінальних виділень, вагітної матусі слід дотримуватися принципу «Будь-яка рідина, що виділяється з піхви, повинна розцінюватися як амніотична до тих пір, поки не буде доведено інше її походження». Для відмінності навколоплідних вод від сечі або піхвового секрету використовується спеціальний тест. Його можна купити в аптеці і попросити свого гінеколога провести безпечну діагностичну процедуру.

     З максимальною турботою!
     У період виношування малюка матусі слід бути максимально уважною до власного стану. Краще зайвий раз переконатися, що вагітність протікає нормально, ніж пропустити мінімальну небезпеку. Адже іноді симптоми загрози передчасних пологів спочатку настільки непомітні, що можуть бути проігноровані і самою жінкою, і лікарем. Не слід боятися виглядати панікершей! Потрібно точно знати, що наступні симптоми вимагають однозначного звернення за допомогою:

Скорочення матки часті і регулярні (кожні 15 хвилин або менше протягом години і більше). Причому перейми не обов'язково повинні бути болісними. Ви просто можете відчувати, як матка стискається і розслаблюється.
Спазми, як при менструації, що викликають тимчасові або постійні хворобливі (дискомфортні) відчуття внизу живота.
Спазми в кишечнику, що супроводжуються і не супроводжуються діареєю.
Відчуття тиску в області тазу або стегон, хвилеподібно накочують і відпускає.
Тупий біль в області попереку, яка не змінюється і не слабшає при зміні положення тіла.
Зміна вагінальних виділень. Якщо ви помітили, що раптово збільшилася їх кількість або виділення стали більш слизовими, водянистими, в них з'явилися прожилки крові.
Виникло відчуття, що щось не так. Нехай навіть це відчуття не цілком певне, довіряйте своєму організму і не відмахується від його сигналів. Хоча б просто поговоріть зі своїм лікарем.


    Виявивши у себе перераховані вище симптоми, майбутній матусі не варто поспішати з висновками. Можливо, нічого страшного не відбувається. Однак краще все-таки перестрахуватися. Насамперед ляжте на лівий бік (такий стан сприяє відновленню кровотоку і зниження скорочувальної активності матки). Викличте лікаря, а до його приходу попросіть кого-небудь з близьких сходити в аптеку за спеціальними діагностичними тестами. Вам знадобиться тест для визначення готовності шийки матки до пологів і тест для визначення навколоплідних вод у вагінальних виділеннях. Лікар проведе діагностику і при необхідності призначить лікування. І нехай ваша вагітність протікає без ускладнень!
Коментарі:
Залишити коментар:
:
E-mail:
:
Надіслати