Ви плануєте вагітність

Плануєте завести дитину, цей розділ саме для вас. Дізнайтеся багато корисної інформації про те як стати мамою.

Детальніше >>
Ви не плануєте вагітність

Якщо хочете знати все про контрацепцію, то цей розділ допоможе уникнути небажаної вагітності.

Детальніше >>
<< Повернутися до списку статей

Діабет і вагітність

Діабет і вагітність
Цукровий діабет - це захворювання, що характеризується абсолютною або відносною недостатністю інсуліну. Інсулін є гормоном, що сприяє утилізації глюкози, і його дефіцит викликає гіперглікемію - підвищення вмісту глюкози в крові. Крім вуглеводного, інсулін також активно бере участь у жировому та білковому обміні речовин.

Найбільш пильній увазі дана патологія має приділятися у вагітних, адже діабет здатний викликати акушерські ускладнення, несприятливо позначитися на внутрішньоутробному розвитку плоду і стати причиною ряду порушень у новонародженого.



Виділяють три основні види цукрового діабету:

• цукровий діабет I типу - інсулінозалежний;
• цукровий діабет II типу - інсулінонезалежний;
• гестаційний діабет, або діабет вагітних.

Під час вагітності перебіг цукрового діабету значно змінюється. В I триместрі часто спостерігається поліпшення стану пацієнтки, що пов'язано з підвищеним споживанням цукру плодом, а також впливом його інсуліну на організм матері. Рівень глюкози в крові знижується, що може стати причиною гіпоглікемією. З 13-го тижня вагітності стан жінки починає погіршуватися, наростає гіперглікемія, посилюється клінічна симптоматика. З 32-го тижня вагітності і до пологів знову можливе поліпшення. А період пологів характеризується значними коливаннями рівня глюкози в крові, наприклад, під впливом емоційних чинників може розвинутися гіперглікемія і ацидоз, а внаслідок фізичної втоми - гіпоглікемія.

Цукровий діабет I типу у вагітних протікає найбільш важко, має нестабільний і хвилеподібний характер. Часто спостерігаються наростання симптомів, розвиток уражень кровоносних судин (ангіопатій), наявність кетонових тіл і ацетону в сечі.

При цукровому діабеті II типу головною особливістю є протипоказання до використання вагітними цукрознижувальних препаратів, оскільки вони мають властивість проникати крізь плаценту. Тому таких жінок переводять на ін'єкційний інсулін. Крім того, враховуючи те, що діабет II типу найчастіше супроводжується підвищенням маси тіла, під час планування вагітності слід особливу увагу приділити дієті та фізичним вправам з метою нормалізації ваги.

Гестаційний діабет, або діабет вагітних, найчастіше тимчасове явище. Він може розвиватися з 28 тижня вагітності, і після пологів рівень цукру в більшості випадків приходить в норму. Але, як і пацієнтки з цукровим діабетом, вагітні жінки з такою проблемою повинні ретельно стежити за харчуванням і контролювати рівень глюкози крові.

ПАМ'ЯТАЙТЕ:
Вагітні жінки з цукровим діабетом потребують регулярного спостереження акушер-гінеколога та ендокринолога, а також постійного контролю рівня глюкози та правильного підбора дози інсуліну.

Найчастіше для контролю рівня глюкози крові в домашніх умовах використовують глюкометри. Незважаючи на зручність і доступність подібних приладів, відхилення в їх свідченнях можуть досягати ± 20%. Тому рекомендується також проводити і лабораторні дослідження.

Крім цього, існує обладнання «point-of-care» - діагностика в місці перебування хворого.
 
Це портативні невеликі апарати, які, з одного боку, надзвичайно прості у використанні, а з іншого - володіють всіма характеристиками, в тому числі і точністю, лабораторного устаткування.
 

Одним із прикладів даних приладів є аналізатори HemoCue (HemoCue, Швеція)

Для дослідження використовують капілярну кров, а витратним матеріалом виступають не тест-смужки, а спеціальні одноразові пластикові кювети з нанесеним реактивом.

Процедура проведення аналізу дуже проста. Аналізатор HemoCue Glucose 201+ дозволяє отримати точний кількісний результат за 40-240 с.
Дані апарати вже отримали визнання серед лікарів і лаборантів, але їх також можна використовувати і в домашніх умовах пацієнтам, які бажають здійснювати контроль глюкози крові на більш якісному рівні.

Бережіть себе і будьте здорові!

 
Коментарі:
Залишити коментар:
:
E-mail:
:
Надіслати